Kurs i carambole på Phønix
Kristian Aasbø er vår biljarddirektør og spisskompetanse på carambole. Onsdag 21. oktober ble det arrangert kurs i den edle sporten, og det var tre påmeldte pluss to proffe seniorer.

Vi snakker virkelig om tradisjoner langt tilbake i Phønixhistorien, og dagens carambolebord og biljardbord (eller poolbord) kan fortelle historier langt tilbake i tid – kanskje til og med før 1900. Nå håper vi at gamle og nye medlemmer som ikke kan den edle kunst, melder seg på. Dette er virkelig morsomt.
Vi bengynner med det jeg vil kalle de proffe seniorene. Roar Larsen (91) og Ulf Clausen (79) startet omgangen ca kl 18 og holdt det gående i over en time. Også i denne sammenhengen er de gamle eldst, og Roar Larsen gikk av med seieren med 30 poeng mot den 12 år yngre Ulf Clausen som fikk 28 poeng. Nå har Roar vært medlem i Klubselskabet Phønix i 64 år og Ulf "bare" i 25 år. Da har Roar 39 år lengre erfaring og en sterk motstander i carambole i den vannskapelige kappestriden.
Vi håper virkelig at vi kan få mer liv på Phønix - også utenom våre arrangementer, og da er treffene ved carambolebordene en viktig møteplass.

Vi var altså tre som ønsket et kompetanseløpft i carambole. Jeg hadde aldri forsøkt før, men skjønte ganske raskt at dette spiller er interessant. Her er det mer snakk om kompetanse og ferdigheter enn flaks. Anders og Thomas hadde kanskje prøvd litt før, men undertegnede var helt blank kl 18 og litt mindre blank en time senere, og jeg fikk faktisk lyst å lære spillet.
Jeg vil anbefale alle medlemmer som ikke behersker carambole å melde seg på dersom det blir flere kurs. Det er også mulig å kontakt Kristian Aasbø (tlf 91381595 eller e-post: kristian.aasbo@gmail.com) så kan det hende han setter opp et nytt kurs.
En stor takk til Kristian som er vår trofaste biljarddirektør, og takk for en hyggelig introduksjon i det som kan beskrives som en del av sjelen i Klubbselskabet Phønix.
Les mer om carambolehistorien i vår jubileumsbok som ble utgitt i forbindelse med klubbens 150-års jubileum (side 49 og 50).




Kommentarer